Біблейські довгожителі

Біблейські довгожителі

Однією з найбільших таємниць Біблії є тривалість життя її персонажів. І справді, чи здатна людина прожити більше дев’ятисот років, як Адам або Сиф? Біблія стверджує, що немає нічого неможливого. Але чи так це? …

Уявіть собі, що в наші дні знайшовся подібний довгожитель – роком його народження був би … тисяча двохсотий. Чи можливо таке? Віруючі твердо кажуть: можливо, Біблія не бреше. Але що говорить наука?

Якщо взяти Біблію і подивитися на тривалість життя перших людей, ми дійсно отримаємо незрозумілі і неймовірні з точки зору логіки цифри. Отже, читаємо: Адам, створений Богом родоначальник людства, прожив 930 років, первістка народив, коли йому стукнуло 130. Сиф прожив 912 років, первістка народив, коли йому було 105 років. Енош прожив 905 років, первістка народив у 90. Каїнан прожив 910 років, первістка народив у 70. Мафусаїл прожив 969 років, народив первістка в 187. Ной прожив 950 років, первістка народив в 500!

Це в сучасному варіанті Священного Писання. А якщо скористатися Септуагінтою, тобто перекладом з івриту на грецьку, який був зроблений в III столітті до нашої ери тодішніми вченими мужами, то можете зрадіти і захопитися ще більше: Адам прожив ті ж 930 років, але первістка народив, коли йому було вже 230 . Сиф – ті ж 912 років, але первістка народив, коли йому було 205 років. Ной, як і в сучасному тексті, прожив 950 років, а первістка народив в 500 …

Тривалість життя практично однакова, але народження дітей при такому довгожительстві починається ще пізніше, ніж ми знаємо, – далеко після ста років. Звідки ж у Біблії взялися такі цифри? Навряд чи іудейський Бог, в якого вірять послідовники всіх трьох релігій (іудаїзму, християнства та ісламу), надиктував людям несумісну зі здоровим глуздом нісенітницю.

Навряд чи єврейські талмудисти спеціально придумали таку тривалість життя і настільки пізніше статеве дозрівання своїм допотопним предкам! Але тоді як це пояснити?

Цей біблійний варіант довгожительства підозріло близький до шумерсько-аккадському епосу, в якому роки правління тамтешніх царьків навіть довше, ніж сумарна довжина життів всіх старозавітних патріархів. Наприклад, період правління царів в місті Еріду характеризується наступними цифрами: Аллулім правив 28000 років, Аллалгар – 36 000 років, Енменлуанна – 43 200 років.

А ось як пояснюють цей факт нетямущим прихожанам священики: мовляв, в допотопні часи, поки людство не загрузло в гріхах, праведники (а патріархи відносяться до праведників) жили довго і щасливо. І дати їх життя потрібно розуміти буквально. І не варто дивуватися і шукати помилки. Або взагалі говорити, що це якісь казкові або жахливі дати. Ной, якому бог визначив порятунок людства, жив ще довше Адама – 950 років – і первістка народив, не в приклад іншим, у 500 років!

Між іншим, пояснять вам, зауважте, що після потопу тривалість життя різко впала. Якщо Адам прожив 930 років, то внук Ноя Арфаксад прожив 465 років, а брат Авраама Нахор – і зовсім 148. Після потопу таких довгожителів, як Ной, більше не було.

А чому, до речі, так сталося? Може, Бог зрозумів, що виправити хибне людство не вдалося, і вирішив не дарувати грішникам довгого земного життя – адже чим довше живуть ці грішники, тим більше вони грішать?

Деякі дослідники Біблії переконані, що в допотопні часи люди відрізнялися не тільки тривалістю життя, а й зростом. Інакше навіщо б Ною зводити на своєму рятувальному ковчезі житлові апартаменти висотою під чотири метри? Саме така висота палуб, які одну над іншою побудував Ной. Чотириметрові стелі ще зрозумілі в палаці, але тільки не на кораблі. Це навіть не розкіш,, а відверта надмірність.

Якщо тільки … люди не були значно вищими сучасних. Динозаври теж були більше сучасного комодського варана або крокодила, і навіть більше слона. Тут наші дослідники солідарні з шукачами останків гігантів. Мало того, що про гігантів, які походять від співжиття ангелів з дочками людей, написано в самій Біблії, так ще періодично знаходять кістки людей високого і дуже високого зросту.

Хтось із апологетів гігантів підрахував зріст згаданого в Біблії Голіафа – вийшло близько трьох метрів. Між іншим, не настільки вже й високий. Навіть сьогодні деякі окремі особини досягають двох метрів сімдесяти сантиметрів. Правда, на відміну від стародавніх довгожителів, вони вмирають, ледь досягнувши тридцяти років, а то й раніше. Чому?

Вся справа в кліматі?

Відповідь на проблему зросту і довгожительства дослідники знаходять у зміні клімату. Правда, незрозуміло про який часовий відрізок йде мова, оскільки клімат навіть десять тисяч років тому не так вже значно відрізнявся від сучасного. Ось в дольодовиковий період і ще раніше – так, там все було інакше. І вміст вуглекислого газу був в рази вище, і спека стояла неймовірна, і рослини і тварини досягали дуже великих розмірів.

Але в епоху, коли з’явилася людина, з цим вже було покінчено. Величезні ящери та велетенські комахи давним-давно вимерли. Льодовики заповзли глибоко на південь. Стало значно холодніше. Але в тих районах, перервують заперечення прихильники біблійного довгожительства, де народилося людство, не було ні різкої зміни температур, ні навіть значної зміни сезонів, радіація тоді ще не погіршила умови життя, а через більш високий вміст двоокису вуглецю люди відрізнялися від сучасних . Вони жили значно довше і досягали статевої зрілості значно пізніше. І цим обумовлений їх зріст. При пізньому дозріванні і повільному розвитку зріст людей повинен збільшуватися.

Значить і чотириметрові стелі в Ноївому ковчегу, та інші дивацтва біблійної історії цілком закономірні?

Та нічого подібного, кажуть вчені, які вивчають систему числення в стародавніх державах. Ніякого довгожительства не було! Просто коли текст Біблії став зводитися воєдино, зводили його, користуючись дуже старими записами. Деякі з них були зроблені ще до вавілонського полону, а багато хто – під час цього полону. Якщо врахувати, що євреї довгий час жили серед вавилонян, вони не могли не використовувати систему числення і систему запису чисел, якими користувалися в Вавилоні.

А там була специфічна шестидесяткова система числення з позиційним і непозиційним записом чисел. І обидві використовувалися одночасно, але для різних потреб. При позиційній системі запису числа суворо заносилися за розрядами і зліва направо. Найменший розряд одиниць – в крайньому правому ряду, найвищий розряд – у лівому.

При непозиційній системі запису ставилися спеціальні знаки, завдяки яким можна було відрізнити десяток від одиниці. Знак цей мав вигляд косого штриха. Якщо мова йшла про одиницю, то штрих робився менше і тонше, якщо про десяток – товщі і крупніше. Нетренованому оку відрізнити знаки було дуже складно. А в часи, що послідували за поверненням євреїв на батьківщину, і зовсім, напевно, проблематично.

Ось так і стали стрімко збільшуватися роки життя патріархів. Дев’яносто три роки перетворилися на дев’ятсот тридцять, дев’яносто один – в дев’ятсот десять. Правда, пояснити такою помилкою дату народження первістків неможливо. Інакше вийде, що Адам став батьком у тринадцять років, Енош – на десятому році життя, а Арфаксад – на четвертому.

І швидше за все, саме в особливостях запису і слід шукати причину довгожительства допотопних людей. Тим більше що і в наші дні можна зіткнутися з помилками запису дати народження й смерті. Жительці одного маленького містечка в Сибіру працівниця паспортного столу видала чудовий документ, де все було правильно, крім дати народження – 1675! Ну чим не довгожителька?

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *