Авіаносець «Сінано»

Авіаносець «Сінано»

Одна стара японська приказка говорить: «У світі були створені три найбільші і непотрібні речі — велика китайська стіна, єгипетські піраміди і японські лінкори класу« Ямато ». А й справді, найбільші лінійні кораблі в історії людства — ці незламні чудовиська, тисячотонні сталеві гіганти, — так і не змогли повною мірою розкрити свій потенціал, та й з’явилися вони фактично на заході епохи дредноутів, коли на зміну вже прийшла нова ударна сила флоту — авіаносці.

Всього було закладено чотири кораблі цього класу. Тільки два з них, «Ямато» й «Мусасі», були добудовані і брали участь у бойових операціях Імператорського флоту, четвертий (корпус №111) був розібраний на стапелі, а ось з третій, №110 …З третім вийшла цікава, але трагічна історія.

Після поразки в битві при Мідуеї японському флоту просто катастрофічно не вистачало авіаносців. Ще б пак, втратити за один бій 4 кращих важких авіаносця і майже 250 літаків — це вельми і вельми відчутно! І з цим потрібно було щось робити. Враховуючи порівняно низьку швидкість кораблебудування в Японії і дефіцит матеріалів, було прийнято рішення в терміновому порядку переобладнати існуючі кораблі (в основному пасажирські лайнери) або недобудовані проекти в отакі ерзац-авіаматки. Увагу адміралів привернув готовий на 50% третій корабель класу «Ямато» — №110. Усвідомлення марності лінкорів на Тихому океані вже прийшла, та й грошей на добудову особливо не було, тому влітку 1942 року №110 почали добудовувати вже як важкий авіаносець і нарекли його ім’ям «Сінано». Важким у нього було буквально все … Починаючи від водотоннажності, закінчуючи головним болем інженерів про те, як їм з хорошого лінкора зробити хоча б посередній авіаносець.

Спуск на воду нового корабля здійснили 8 жовтня 1944року, добудовні роботи тривали у терміновому порядку на військово-морській верфі в Йокосуке, але до листопада американські суперкрепості Б-29 вже були потенційно небезпечні для судна. Керівництво прийняло рішення перевести його від гріха подалі на базу в Курі, яка знаходиться з іншого боку Японії, і вже там призвести остаточне доведення й приймання. Сказано — зроблено. На борт піднялися 2176 матросів й офіцерів, 300 працівників судноверфі й близько 40 різних цивільних. Поки авіаносець готувався до відходу, всі незайняті руки клепали, варили, фарбували, конопатили, загалом, доводили до розуму суднові механізми і системи. 19 листопада 1944 року «Сінано» офіційно ввели до складу флоту.

Гордістю флоту має командувати лише кращий з кращих. Таким виявився капітан Тосіо Абе. Всього два роки тому при Мідуеї він командував дивізіоном есмінців. Ось він вже стоїть на містку самого-самого корабля в світі. Такий немислимий кар’єрний зріст цілком ясно дає уявлення і про загальний стан справ в екіпажі судна. Моряки свою справу, звичайно, знали, але багато з них були «зеленими» випускниками учбовок, та й решті катастрофічно не вистачало ні досвіду, ні вправності, ні належного бойового духу.

Капітана Абе поінформували, що повітряного прикриття з берега не буде, а власна авіагрупа була ще не укомплектована. Єдиним, що могло літати на борту авіаносця, був попутний вантаж з 50 керованих ракет «Ока», але вони як оборонний засіб не годилися. В якості ескорту супроводу виділили три есмінця («Юкікадзе», «Ісокадзе», та «Хамакадзе»), і у двох з них були проблеми з радіо- і гідролокаціонним обладнанням, які не встигли усунути після битви в затоці Лейте. Єдиною надією на безпечне плавання був нічний перехід.

28 листопада 1944року о 18 годині пополудні в теплий погожий вечір «Сінано» покинув Токійську гавань і відправився у свій перший бойовий похід. Відійшовши на деяку відстань від порту, судно взяло курс 210 і протичовновим зигзагом зі швидкістю близько 20 вузлів попрямувало до порту призначення, а в цей час на камбузі панував бенкет.

На борту підводного човна ВМФ США «Арчерфіш» в той же вечір панував похмурий настрій. Ось уже кілька днів не показувалася жодна посудина, хоча б віддалено схожа на ціль. Це був їхній 5-й бойовий похід, і у матросів просто руки свербіли зробити швидше якийсь подвиг, отримати по медалі і відправитися на берег відзначати цю справу. Човен був досить великий, 95 метрів в довжину і 2400 тонн підводної водотоннажності. Максимальна швидкість по паспорту досягала 20 вузлів, але після п’яти походів доступний максимум був близько 19.

Божественне провидіння вже давно було не на боці японців. Так і в той листопадовий вечір, коли несправний радар підводного човна таки запустили, він тут же виявив об’єкт в 12 милях на північний схід. Спочатку ціль помилково ідентифікували як острів, але коли стало ясно, що «острів» рухається, капітан субмарини Джозеф Енрайт радісно потер руки. Адже що може бути таким великим, крім товстого танкера, а танкери — повільні і легкі цілі … Та й у складі охорони помітили тільки один есмінець.

На «Сінано» вахтовий офіцер здійснив обхід і попередив спостерігачів: «Будьте уважнішими». Черговий офіцер РЛС зауважив сполохи від променя радара і по сигнатурі визначив їх приналежність до американської субмарині. Капітан Абе вважав за потрібне сповістити ескорт і підвищити бойову готовність.

Незважаючи на ясну погоду, на «Арчерфіше» однозначно ідентифікували ціль як авіаносець тільки о 21:40. Ситуація кардинально змінилася. Бойовий корабель — це не повільний безпорадний танкер, а небезпечний супротивник з сильним ескортом охорони. У такій неоднозначній ситуації капітан Енрайт приймає рішення йти за ціллю з подальшою спробою провести торпедні атаки. До цього часу і американці, і японці абсолютно точно знали про присутність один одного і відносне розташування ворога. У будь-яку хвилину на зухвалий підводний човен могли провести атаку есмінці прикриття, але екіпаж у надводному положенні вичавлював зі своєї «рибки» все можливе і неможливе, в надії на вдалий залп. У якийсь момент есмінець «Ісокадзе» залишає ордер і 35-вузловим ходом прямує прямо до човна. Екіпаж субмарини вже готовий пірнати, відвертати, але в останні секунди капітан Абе віддає наказ есмінцю повернутися в стрій. Найімовірніше, на «Сінано» порахували настільки нахабні дії човна просто відволікаючим маневром і, побоюючись атаки вовчої зграї, Тосіо воліє тримати всі наявні сили при собі, сподіваючись на швидкість конвою, але, хоча швидкість і вища, протичовновий зигзаг, яким йде з’єднання, не дає відірватися від «Арчерфіша».

О 23:20 через перегрів підшипника гребного валу «Сінано» знижує швидкість до 18 вузлів. Човен потихеньку починає наганяти. В 3:05 ранку «Арчерфіш» нарешті виходить на більш-менш зручну дистанцію і курс атаки. Природно, пірнає. Втративши радіолокаційний контакт з противником японці, побоюючись цієї самої атаки, закладають несподівано великі віраж і … викочуються прямо навперейми курсу субмарини на дистанції декількох сотень метрів, на прямий постріл буквально. «Сінано» явно хтось наврочив. З шести випущених торпед чотири одна за одною вражають ціль. Розмірено і нещадно, прямо в середину корпусу по правому борту. Джозеф Енрайт на своїй «рибці» піднирює на 160 метрів, піддається невдалій і неприцільній (гідролокатори-то неробочі) атаці есмінців і благополучно тікає, а на авіаносці в цей момент починає розгортатися трагедія. Час на годиннику — 3:17 ранку …

Перша торпеда потрапила в борт трохи вперед від керма, затопила склади-холодильники, і одну порожню цистерну для авіаційного палива. Також ударна хвиля вбила багатьох сплячих інженерів зі складу техперсоналу, які відпочивали від вахти в приміщеннях вище. Друга торпеда вразила місце з’єднання гребного валу з корпусом і затопила приміщення валопровода. Третя потрапила в правий борт в районі котельного відділення №3, затопила його і втопила всю розташовану на вахті обслугу. Руйнування корпусу також призвели до початку затоплення суміжних котелень. Четверта і остання затопила компресорну станцію правого борту, склад зенітних снарядів і станцію контролю ушкоджень №2. Очевидно, що подібні руйнування для потоплення корабля такого класу явно недостатні. Щоб втопити «Ямато», знадобилося 10 торпед і 13 бомб. І те затонув він після вибуху артпогребів. «Мусасі» отримав штук 12 торпед і 10 бомб і теж ще довго боровся за плавучість. Якби така ситуація з повністю боєготовим судном, «Сінано» благополучно дійшов би до порту призначення і приступив до ремонту, який, ймовірно, до кінця війни б не закінчився. Але він не був таким судном. Авіаносець був фактично недоробленим: клінкетні двері негерметичні, водонепроникні перегородки погано укріплені і текли по всіх швах, стаціонарні насоси не працювали, а ручних помп було явно недостатньо, та й не всі вміли з ними поводитися. Ситуацію посилило рішення капітана Абе після торпедної атаки йти повним ходом, щоб запобігти подальшим попадання від уявної вовчої зграї американських підводних човнів. Тиск потоку води на 18 вузловому ходу буквально заганяли авіаносець під воду.

Ситуацію можна охарактеризувати коротко: відразу ж після отримання ушкоджень затоплення стало неконтрольованим. Просто нереально заткнути всі неконопачені отвори для кабелів і труб в перегородках в умовах постійного надходження води. Корабель був приречений. Залишалося тільки викинутися на берег, та й то не факт, що дійшли б.

О 03:30 крен досяг 15 градусів, потім, завдяки контрзатопленням по лівому борту, судно трохи випрямилося, до 12 градусів, але було очевидно, що переломити ситуацію вже не можна.

О 5:00 капітан віддав наказ передати всіх цивільних і робочих верфей на підійшовші есмінці, бо вони сіяли паніку і заважали проведенню аварійно-рятувальних робіт. До 6 ранку крен досяг 20 градусів і продовжував наростати, через відсутність пара зупинилися двигуни. Спроба взяти авіаносець на буксир провалилася. В якості буксирів були тільки маленькі есмінці, які просто не потягнули б громаду «Сінано», та й буксирних тросів відповідної товщини не було. О 9:00 судно знеструмилось. Крен зберігався на рівні 20 °. О 10:18 прозвучала команда покинути судно, почалася евакуація, сам же капітан Абе і два його вахтових помічника вважали за краще залишитися й загинути разом з судном. Ситуація з порятунком екіпажу посилювалася тим, що польотна палуба вже торкнулася води і величезні потоки її кинулися через підйомники і інші технологічні люки у внутрішні приміщення, тягнучи в безодню людей з поверхні океану.

О 10:57, через 17 годин після виходу у свій перший бойовий похід, «Сінано» ліг на борт і пішов на дно, кормою вперед, несучи з собою життя 1435 моряків. Хоча офіційна японська версія дає дані в 600-700 загиблих. Вважається, що багато врятувалося, користуючись індивідуальними рятувальними засобами. Істина, мабуть, десь посередині. Портрет імператора врятували, секретні документи залишилися в сейфі і лежать на глибині 4 км.

Так закінчилася трагічна історія найбільшого у світі авіаносця (тільки через 10 років його перевершив у розмірах американський «Форрестол»). Треба додати, режим надзвичайної, просто безпрецедентної, секретності призвів до того, що до самого кінця війни Джозеф Енрайт не знав, який такий «острів» він потопив. На його рахунок записали 28-тисячний «Хаятаке» і то тільки після того, як він детально описав судно і надав розвідці його замальовки. І тільки після війни нарешті розібралися і на радощах вручили Енрайт військово-морської хрест, за неоціненний внесок, так би мовити. Енрайт ж, у свою чергу, написав про потоплення «Сінано» цілу книгу, вельми гідну.

На завершення хочеться додати, що секретність авіаносця зіграла з ним ще одний сумний жарт: сьогодні відомо тільки дві фотографії корабля. Одна з них зроблена з американського літака-розвідника (поява якого і призвела до фатального рішенням перебазувати судно), а друга — з берега, під час ходових випробувань після спуску на воду. І все, більше ніяких достовірних фото.

admin

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *