Асканія-Нова

Асканія-Нова
В південній частині України, у Херсонської області в Чаплинському районі, знаходиться дивовижний куточок природи, унікальний як своєю історією, так і мешкаючою тут флорою і фауною. Йдеться про знайомого всім нам ще зі шкільних підручників біосферному заповіднику «Асканія-Нова».
Історія створення заповідника Асканія-Нова бере свій початок в 1828 р, коли німецький герцог Ангальт-Кетенський придбав великий маєток на півдні України, в степах, біля Великого Чапельського поду, назвавши його «Асканія-Нова» по аналогії зі своїм маєтком в Німеччині. Тоді це був невеликий хутір, оточений 500 квадратними км цілинних степів.
Охоронюваними ці землі були оголошені в 1874 р Фрідріхом Фальц-Фейном, який і вважається засновником заповідника. Все почалося з зоопарку, який постійно розширювався і поповнювався новими видами тварин. У 1887 р був створений ботанічний парк.
На жаль, перші спроби облаштувати охоронювану заповідну території не увінчалися бажаним успіхом, оскільки в той час через них проходив знаменитий Чумацький шлях.
Нову заповідну ділянку було закладено лише в 1898 р Саме вона і стала ядром, навколо якого був сформований сучасний заповідник
Уже в кінці XIX ст. природний парк «Асканія-Нова» був відомий далеко за межами Російської імперії.
На початку 1919 р Рада Народних Комісарів УРСР видала декрет про проголошення «Асканії-Нової» Народним заповідним парком, а через 2 роки – Державним степовим заповідником.
За часів радянської влади заповідник пережив безліч реорганізацій – змін статусу, назви, площі, підпорядкування. Лише в 1985 р був визначений його сучасний статус і межі.
33307,6 га становить загальна площа заповідника «Асканія-Нова». Його ядром є заповідний незораний степ, що розкинувся на ділянці в 11 тис. га. Територія заповідного степу розділяється на декілька зон: згаданий вище Чапельський під, а також дві рівнинних ділянки – Північна і Південна.
Заповідний степ особливо прекрасний в травні, коли тут розквітають різні види тюльпанів, утворюючи дивовижної краси червоно-жовтий килим. У травні та вересні степ перетворюється на безкрайнє ковилове море. Серед усього цього багатства мирно спочивають стародавні кургани і кам’яні скіфські баби.
Особливий інтерес у відвідувачів заповідника викликає Великий Чапельський під, де у наближених до природних умовах, мешкають більше 800 видів копитних тварин, привезених із різних континентів. Найбільш популярні представники – бізони, сайгаки, лані, благородні олені, буйволи, антилопи, зебри. Справжня гордість заповідника – коні Пржевальського, привезені сюди ще в кінці XIX ст. з Монголії Фрідріхом Фальц-Фейном. «Асканія-Нова» стала першою закритою територією у світі, де дикі коні дали приплід.
Ще одна визначна пам’ятка заповідника «Асканія-Нова» – дендрологічний парк, закладений в 1887 р і відображає кращі досягнення паркобудівниитва як кінця XIX ст, так і нашого часу.
Парк «Асканія-Нова» не має природної деревної рослинності. Тут створені дивовижної краси ландшафти, дуже схожі на фрагменти природного лісу. Незабутні враження залишають безліч мальовничих куточків парку: ставок з острівцем й покриваючим водне дзеркало лататтям, грот що підноситься на березі, галявини в обрамленні північних красунь-ялин.
Дендрологічний парк «Асканія-Нова» є єдиним штучним зрошуваним парком на території степового півдня України.
Не менш цікавий і Асканійський зоопарк. Він був заснований в 70-х рр. XIX ст. Уже тоді сюди почали привозити тварин із усього світу. Перевага віддавалася мешканцям пустель , відкритих саван, степів, напівпустель,. Ця традиція збережена в зоопарку до теперішнього часу. Тут розміщені зелені насадження, водойми, зимові приміщення для звірів, невеличкі вольєри, де експонуються копитні й птахи зоопарку. Їх налічується понад 100 видів,й чисельністю більше 4000. З них тварин рідкісних видів 27, яких занесено до «Червоної книги МСОП» і в «Червону книгу України».
На території заповідника виділена також так звана буферна зона антропогенних ландшафтів. До неї належать: зона дослідних господарств Інституту тваринництва степових районів, кілька населених пунктів і землі фермерських господарств. Вся господарська діяльність на даній території обмежена: в кілометровій смузі, навколишнього заповідного степу, заборонено використовувати отрутохімікати, гербіциди, вносити мінеральні добрива з повітря.
Біосферний заповідник «Асканія-Нова» є найбільшим екологічним та освітнім центром на півдні України. Щорічно його відвідують близько 70 тис. чоловік. Тут крім відвідування дендропарку й зоопарку відвідувачам надаються екскурсії по спеціальних маршрутах та екологічних стежках, прокладених по всій території заповідника, включаючи і досі незайманий людиною цілинний степ.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *