Анти лікарський бунт в США

Анти лікарський бунт в США

У США перші масові заворушення сталися всього через п’ять років після закінчення війни за незалежність. В Нью-Йорку 13 квітня 1788 року спалахнув «анти лікарський бунт»

Наприкінці 18-го століття в США у працівників медичних установ не було можливостей легально діставати тіла для вивчення та навчання молодих лікарів-студентів. Це призвело до того, що ці установи платили дуже пристойні гроші людям, яких називали «викрадачі трупів». Вони, переважно ночами, розкопували свіжі могили, витягали тіла і нелегально постачали їх медикам. Бували випадки, коли й самі медичні працівники здійснювали нічні рейди за «матеріалом» для досліджень. Жителі міста робили різні спроби вберегти небіжчиків. Ті, що заможніші, замовляли спеціальні захищені від взлому труни або наймали збройну охорону, яка вдень і вночі чергувала на кладовищі протягом двох тижнів, поки небіжчик представляв інтерес для лікарів. Так тривало до тих пір, поки 13 квітня 1788 року не відбулася непередбачувана низка подій.

Вранці у Нью-Йоркського госпіталю грали хлопчаки. Один з них, ведений цікавістю, заліз до одного з вікон і побачив студента Джона Хікса, який анатомував тіло. Джон помітив хлопця і, мабуть вирішивши пожартувати, схопив руку, щойно відділену від трупа, почав махати нею і закричав хлопчикові, що це рука його матері. Це так і залишилося б цинічним жартом, якби у хлопчика днями справді не померла мати. Хлопчик в страху прибіг до батька і все йому розповів. Повний емоцій батько рушив навпростець на кладовище. І треба ж було такому трапитися, що могила його дружини була порожня! Більш того, вона була розграбована поспіхом і навіть не засипана. Розлючений чоловік зібрав своїх друзів і знайомих, і натовп обурених пішов на госпіталь.

Увірвавшись в будівлю, люди знайшли ще кілька трупів, що ще більше розлютило їх. Одного лікаря і кілька студентів, що не встигли втекти, натовп схопив і витяг на вулицю. Але зреагував мер міста врятувавши їх: він публічно заарештував їх і відправив за грати.

Все нові люди, знайшовши підтвердження того, що ходило чутками про викрадачів-медиків, примикали до протестуючих. На третій день заворушень кілька тисяч людей рушили по Бродвею в пошуках Джона Хікса. Коли вони підійшли до будівлі суду й почали закидати його камінням, органам правопорядку був відданий наказ стріляти. Десятки загинули, перш ніж бунт вдалося придушити.

Уряд миттєво відреагував на виникле невдоволення. Був прийнятий закон про надання тіл страчених злочинців для медичних досліджень. Але, незважаючи на це, тіл все одно не вистачало, і нелегальне полювання за трупами тривало аж до середини 19-го століття.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *