Актовський каньйон

Актовський каньйон

Ще одне загадкове і шалено мальовниче місце , де можна підкорити вершини круч – це Актовський каньйон або як його ще називають “український Гранд Каньйон в мініатюрі” ( його довжина становить 3 кілометри ).

Ландшафтний парк розташований в Миколаївській області і тягнеться від села Актове до села Петропавлівка . Між високих скель звивається притока Південного Бугу – невелика річечка під назвою Мертвовод . До речі , цей природний комплекс входить до складу Національного природного парку ” Бузький Гард ” як одна з українських пам’яток.

Як і чому серед рівного степу виникло таке місце – абсолютно незрозуміло . Глибина мальовничої ущелини досягає 40 – 55 метрів , а площа – більше 250 гектарів . Його вважають єдиним у Європі , що за своїми геолого – ландшафтним показниками і часу утворення із точністю нагадує знамениті каньйони у Північній Америці . Тільки наш – мініатюрний .

Химерна строкатість русла Мертвоводу ( назва від великої концентрації сірководню , що міститься у воді ), стрімкі схили , неймовірна краса гранітно – базальтових скель ( висотою до 100 м ) та унікальна природна мальовничість приваблюють туристів з усіх країн . Складний рельєф місцевості досить привабливий для екстримальних шанувальників , скелелазів й альпіністів .

У тому місці , де річка Арбузинка впадає в Мертвовод , розташований ще один не менш мальовничий каньйон – Арбузинський ( Малий Актовський ).

І ось про нього якраз відомо , що близько 4 мільярдів років тому відбулося виверження вулкана , в результаті чого ” виросли ” гранітні скелі і сформували рельєф долини річки Арбузинки . Цікавим фактом вважається те , що вулкан до сих пір до кінця не охолов , тому на скелях навіть взимку іноді цвітуть фіалки .

Тільки тут можна зустріти фазанів, черепах, яструбів, ондатр, кротів, бізонів, диких кабанів і навіть оленів

А зі скелі ” Пуп Землі “ – найвищої точки урочища – відкривається неймовірний вид одночасно і на Арбузинський ( Малий Актовський ), і на більш масштабний і більше важкодоступний Актовський каньйон , які досить часто плутають .

У цих місцях проводилися багато ритуалів древніх племен . У долині поховано більшість скіфських царів .

За однією легендою , правителів відправляли в останню путь за течією Мертвоводу . Звідси і така похмура назва . Історик Геродот називає цю річку Ексампей , що в дослівному перекладі означає ” мертва вода “.

Є й інша легенда , за якою , під час одного з татарських набігів місцеві жителі приготували отруйний відвар й вилили його у річку вище за течією від табору татар . Вороги випили водиці і померли .

А ще за третьою версією , річка отримала назву після страшенної битви запорізьких козаків із турками , після якої через тіла загиблих не було видно річкової води .

Як добратися в Актовський каньйон :

Дорога не для слабкодухих . З Одеси найкраще їхати через Миколаїв , а далі вздовж Південного Бугу , через Нову Одесу і Вознесенськ . На виїзді з Вознесенська , перед церквою , поворот направо . До села Трикрати дорога цілком стерпна . У самому селі є прекрасний орієнтир – стара дорога , вимощена бруківкою . Потім проїжджайте мимо Арбузинський каньйон, і побачите в ‘їзд в село . Головна дорога повертає наліво і хвилин через п’ять впирається в поле . Відразу за ним – найпопулярніші скелі . Сам каньйон вище за течією . Їхати туди потрібно по полях і грунтовці .

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *