Агресія Наполеона проти Росії

Агресія Наполеона проти Росії

Війну розв’язав російський імператор Олександр I. Ще в 1805 році він сколотив Третю антифранцузьку коаліцію. Тоді він попрямував інтервенцією до Франції через Австрію, але французи прогнали російську армію від своїх кордонів, а потім 2 грудня розгромили під Аустерліцем.

Потім 30 листопада 1806 року Олександр оголосив скликання ополчення (зажадав аж 612 тисяч чол.!). Поміщиків зобов’язали виділити селян понад рекрутського набору не для того, щоб захищати свої хати і поля, а для нового походу через всю Європу черговою інтервенцією до Франції через параноїдні амбіції царя (до речі, Олександр обдурив дворян: кріпаків їм так і не повернули – записали в рекрути). Російський імператор переконав прусського короля Фрідріха-Вільгельма III знову об’єднатися в коаліцію і оголосити війну Франції. Війну оголосили. Наполеон був змушений знову захищати свою країну. Завдяки своєму генію французький імператор зумів розгромити що перевершуючі за чисельністю прусські і російські армії.

У Росії з Францією не існувало проблем ні геополітичних, ні історичних, ні економічних. Перебуваючи у владі своїх особистих амбіцій і хворобливих комплексів, Олександр I розв’язав війну проти Наполеона не тільки з ідеологічних міркувань. Цю агресію Олександру непогано оплачували. Як відомо, за кожні сто тисяч солдатів континентальних військ Британія платила Росії величезну суму в 1 250 000 фунтів стерлінгів (у перерахунку – 8 млн. рублів) – що для нездатного до ефективного економічного розвитку кріпосницького режиму, було вельми «до речі». Англія вела активну війну проти Франції масштабними сухопутними силами й агентами-провокаторами в Іспанії, а флотом – всюди на морі; послала до Росії по ленд-лізу 150000 рушниць і військових фахівців, списала російські кредити (в тому числі величезну голландську позику в 87 млн. гульденів).

Перемоги Росії в кампанії 1812 року і в закордонних походах 1813-1814 років були здобуті багато в чому завдяки англійським поставкам військових матеріалів (пороху, свинцю і рушниць), а також прямої британської допомоги грошима. Росія імпортувала порох з Англії: за 1811-1813 роки його було ввезено 1100 тонн. Англійські поставки покрили до 40% обсягу пороху, отриманого армією і флотом в 1812 році. Російська імперія імпортувала свинець для куль у великих обсягах аж до завершення свого існування. І тут-то допомога Англії виявилася незамінною. Влітку 1811 року англійці за особливим секретним договором поставили в Росію 1000 тонн свинцю після тривалої перерви подібного роду поставок через континентальну блокаду. Цього має вистачити для ведення бойових дій шістьма російськими корпусами протягом декількох місяців. Таким чином, російська армія стріляла кулями, відлитими з британського свинцю – іншого просто не було. Ймовірно, поставка 1000 тонн свинцю в 1811 році врятувала Росію від поразки в 1812 році. Також Англія фактично оплатила всю військову кампанію Росії. Так, в 1812-1814 роках Англія надала Росії субсидії на загальну суму 165 млн. рублів, що з лишком покрила всі військові витрати (за звітом міністра фінансів Канкрина, російська скарбниця в 1812-1814 роках витратила на війну 157 млн. рублів). І це не рахуючи «гуманітарної» англійської допомоги. Так, на відновлення післяпожежної Москви англійське купецтво безоплатно передало Росії 200 тисяч фунтів стерлінгів (приблизно 1,8 млн. рублів). Всього ж приватні пожертвування англійського суспільства Росії склали близько 700 тисяч фунтів (більше 6 млн. рублів).

Наполеон був проголошений імператором волею Сенату 18 березня 1804 року – більше того: обраний (!!!) народним голосуванням (проти проголосувало рекордно мало: 0,07%), а потім 2 грудня коронований самим Папою! Залізобетонні права з юридичної, людської, історичної та релігійного боків! І це стало йому нагородою за порятунок Вітчизни і великі перетворення (Цивільний кодекс, за яким живе сьогодні вся Європа, Французький банк, який врятував Францію від інфляції, реформа всіх сфер управління, юридичні документи на права власності, видані всім громадянам, десятки шосейних доріг, оздоровлення всіх сфер життєдіяльності і т.д.).

Олександр же здобув скіпетр внаслідок державного перевороту, який був організований ворожою державою – Британією (а гроші передавалися послом Ч. Уітвортом через його коханку світську левицю О.А. Жеребцову – родичку змовників Зубових). Декабрист Микита Муравйов писав без натяків: «У 1801 році змова під керівництвом Олександра позбавляє Павла престолу і життя без користі для Росії». Та й самі його предки, починаючи (і продовжуючи) з усунувшої чоловіка бабки-Катерини, були, в свою чергу, незаконними. З «заслуг» перед вітчизною: втягування в кривавий військовий конфлікт і повний провал реформ, а в результаті – аракчеївщина. Батьками цього «російського душею і православного царя Олександра» були: його батько Павло – син німкені (Катерина Друга: Софія Августа Фредеріка фон Анхальт-Цербст-Дорнбург) і німця (Петро Третій – Петер Карл Ульріх герцог Гольштейн-Готторпскій), а мати («Марія Федорівна») – Софія Марія Доротея Августа Луїза фон Вюртемберг.

2 червня 1807року війська Олександра знову були розгромлені – під Фридландом. І на цей раз Наполеон наперекір логіці військової вигоди не став переслідувати росіян! Більше того: він навіть не перейшов межі Росії, хоча, якби він раптом замишляв похід до Росії, то найкращий момент складно собі було б уявити: країна була абсолютно ніким не захищена. Але Наполеон переслідував лише одну мету: мир з Росією. Заради цього він обмундировані за рахунок французької скарбниці 6732 солдатів і 130 генералів і штаб-офіцерів російських полонених відправив безоплатно на батьківщину. Заради цього союзу полководець не став вимагати в Тільзиті контрибуції з тричі (двічі – особисто ним) покараної за агресію Росії. Більше того – Росія ще й отримала Білостокську область! Все заради миру і союзу.

Після цього православний цар затіяв лицемірну гру: під час численних побачень в Тильзиті він цілувався і обіймався з «антихристом» Наполеоном, потім п’ять років регулярно писав йому листи, що починаються словами «государ, брате мій ...», але паралельно відсилав матері Марії Федорівні (в дівоцтві – Софія Марія Доротея Августа Луїза фон Вюртемберг) депеші такого змісту: Тильзит – це тимчасовий перепочинок для того, щоб зібрати ще більш численну армію і знову почати війну. Одночасно із цим Олександр йде на безпрецедентний крок: після укладання миру він збільшує витрати на військо в два рази: з 63,4 млн. руб. у 1807 році до 118 500 000. руб. в 1808 році. Військовий бюджет збільшувався і в наступні роки.

У підсумку: з 1810 року російські армії вже стояли в бойовому розгортанні на кордонах Герцогства Варшавського. Наполеон вперто не слухав своїх радників, які попереджали його не вірити Олександру (Наполеон адже жив за логікою: якщо союз вигідний обом державам, значить, обидві держави його будуть зберігати). Більше того: французький полководець починає виводити свої війська з німецьких земель! Російський цар знову з шаленою енергією починає збивати антифранцузьку коаліцію (шосту за рахунком). До середини 1811 року він уже майже умовив прусського і шведського правителів почати війну з Францією, Вже 27 і 29 жовтня 1811 року був підписаний ряд «найвищих наказів» корпусним начальникам, в яких наказувалося готуватися до операції аж на річці Вісла! А 5 (17 н.ст.) жовтня 1811 підписана російсько-прусська військова конвенція проти Франції. Однак в останній момент імператор Австрії (з яким так само дещо пізніше велися таємні переговори) і король Пруссії злякалися знову відкрито воювати із Наполеоном – й погодилися лише на секретні домовленості про те, що в разі війни не стануть серйозно діяти проти Росії.

Все це поступово схиляє Олександра прийняти ідею, яку порадив колишній маршал Наполеона Бернадотт: оскільки російські генерали довели свою нездатність битися з французами – треба використовувати простір і клімат. Коли 26 квітня (н.ст.) 1812 року Наполеон ще перебував у Парижі (і, до речі, планував на літо подорож до Італії), Олександр уже гарцював при армії у Вільно, виїхавши з Петербурга 20-го числа. Наполеон послав парламентера з пропозицією не вступати у війну, Олександр не погодився.

Існують численні незаперечні докази того, що Наполеон не тільки не збирався переходити кордон, але, маючи достовірні відомості розвідки, готувався до оборони від агресії Олександра (як це було завжди в попередні роки).

Дипломатичне оголошення війни відбулося, причому, за всіма правилами. 22 червня 1812 року французький посол Ж. А. Лористон інформував главу російського зовнішньополітичного відомства про наступне: «… моя місія закінчилася, оскільки прохання князя А.Б. Куракіна (російський представник в Парижі) про видачу йому паспортів означала розрив, і його імператорська і королівська величність з цього часу вважає себе у стані війни з Росією ». У перекладі на зрозумілу мову: Росія першою оголосила війну Франції.

Французи перейшли Німан тільки тому, що більше стояти один навпроти одного і чекати «з моря погоди» (або, коли в тилу Австрія і Пруссія відкрито перейдуть на бік Росії!) Було неможливо! Ось, що писав у мемуарах вельми інформований польський генерал Дезидерій Хлаповський: «Настільки пізніший виступ у похід і все розташування військ ясно показували, що Наполеон хотів тільки залякати імператора Олександра …».

Наполеон розраховував на психологічний ефект спочатку від підготовки, потім від вторгнення, потім на перемогу в прикордонній битві, яка б знову змусила «православного» імператора цілуватися з фіктивним «антихристом» і виконувати те, під чим російський государ підписувався і за що відповідав честю. Однак сталося те, на що правитель, який думає про благо своєї країни, не може розраховувати навіть в гарячковому сні. Імператор Олександр залишив армію, яка стала майже хаотично відступати. Бо, як зазвичай буває в Росії – росіяни першими почали готуватися до війни, але на відміну від противника, до початку бойових дій, так плану і не прийняли і навіть не придумали головнокомандувача. Французи просто переслідували відходячу і не даючу битви армію (саме це і пояснює, чому Наполеон не пішов на столицю, на Петербург – він взагалі не планував військових операцій на території Росії!).

Наполеон відбивався від йдучих одна за одною агресій. Якби Наполеон в 1805 році чекав росіян і австрійців в Парижі, а не розгромив би агресорів-коаліціянтів в Австрії – то все б добре для Франції закінчилося в 1805, а не в 1815 році! Якби Наполеон чекав росіян, пруссаків, шведів, англійців і австрійців в Парижі в 1812 році, то все б закінчилося в 1812, а не в 1815! За цей час він зумів зробити з Франції нову країну, провести реформи, які були важливі не для однієї лише Франції, але й для всього світу. Чим би була Європа сьогодні без Кодексу Наполеона, без його нової адміністративної системи, без шосе через Альпи, без нової системи загальної освіти, без стилю ампір? Паралельно з тим, що він відбивався від агресії, Наполеон скасовував внутрішні митні збори, вводив місцеве самоврядування в відсталих кріпацьких країнах, скасовував інквізицію. А.С. Пушкін сформулював історичну роль Наполеона точніше всіх: «… і світу вічну свободу з мороку посилання заповідав …».

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *