А. Гваньини «Описание Московии» 1578 г

А. Гваньини «Описание Московии» 1578 г

Серед записок і мемуарів іноземних мандрівників, що відвідували Росію в давні часи, чималий інтерес представляє «Опис Московії» італійця Олександра Гваньїні, сучасника Івана Грозного.

Він народився у Вероні в 1538 р. Ще дуже молодим Гваньїні приїхав до Польщі зі своїм батьком, вступив на військову службу і спочатку відзначився як військовий інженер. Брав участь в різних військових кампаніях за короля Сигізмунда III (Августа) і Стефана Баторія, отримав польське підданство і протягом 18 років був комендантом Вітебська, який йому довелося обороняти від росіян. Абсолютно ополячився, він під кінець життя влаштувався в Кракові як королівський ротмістр, де і помер 1614 р.

Крім військової справи, «в коло його занять входили географія, політика та етнографія Польщі та сусідніх держав. Його літературна спадщина налічує кілька творів серед них і « Повний і правдивий опис всіх областей, підпорядкованих монарху Московії, а також опис степових татар, фортець, важливих міст і, нарешті, вдач, релігії і звичаїв народу. Приєднані, крім того, і сумлінно описані важливі діяння і недавня велика тиранія нинішнього монарха Московії Іоанна Васильовича », відомий нам під більш короткою назвою «Опис Московії».

Твори Гваньїні першим виданням вийшли в 1578 р. у Кракові латинською мовою. Згодом вони передруковувалися, перекладалися німецькою, польською, чеською і в XVII столітті були частково переведені на російську мову.

«Описание Московии» не надто великий. Складається з п’яти глав. Найбільш об’ємні – перша і п’ята. Перша містить опис Москви та багатьох міст російської держави (характер опису, головним чином, географічний і етнографічний), у другій йдеться про релігію московитів . Трятя – про військовий похід.

Але найбільш цікава на наш погляд це четверта глава – «Про звичаї та права», та п’ята «Про тиранію Великого князя Московії». Тому, хто не хоче читати весь твір- може зразу перейти до ознайомлення з 4 –ю главою (сторінка 31) . Подаємо працю в російському перекладі.

Завантажити А. Гваньини «Описание Московии» в прогамі Word

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *