15-й козачий кавалерійський корпус СС

15-й козачий кавалерійський корпус СС

Друга світова війна була важким випробуванням для радянського народу. Багатьох вона поставила перед вибором.

Формуючи військові частини з іноземних добровольців, Гітлер завжди протестував проти створення в структурі вермахту російських частин. Але деякі генерали вермахту позицію фюрера не поділяли.

Перші козачі підрозділи з’явилися вже в 1941 році. Причин тому було декілька. Величезні російські простори, відсутність доріг, проблеми з постачанням ПММ просто підштовхували німців до масового використання коней. Тому поява загонів з вміючих поводитися з кіньми козаків якщо не віталася, то, принаймні, не зустрічала перешкод.
До того ж Гітлер не відносив козаків до росіян, вважав їх окремим народом, нащадками готів, тому формування козацьких частин не зустрічало різкої протидії з боку функціонерів НСДАП.
Та й незадоволених більшовиками серед козаків було багато, давалася взнаки проведена довгий час радянською владою політика розкозачування.
Однією з перших у складі вермахту була козача частина під командуванням Івана Кононова.

22 серпня 1941 року командир 436 стрілецького полку Іван Кононов, вишикувавши особовий склад, оголосив своє рішення про перехід до супротивника і запропонував усім охочим приєднатися до нього. Так це було чи ні достеменно не відомо. Але є факт: 22 серпня Кононов, офіцери його штабу і кілька десятків червоноармійців полку опинилися в полоні. Кононов оголосив себе козаком, противником більшовиків і запропонував німцям свої послуги у формуванні військової частини з козаків, готових битися з комуністичним режимом. Відповідавший за безпеку тилу групи армій «Центр» генерал фон Шенкендорф був прихильником створення антирадянських збройних формувань і зустрів ініціативу Кононова прихильно.

Спочатку був сформований ескадрон, основу якого склали бійці 436 полку. Кононов з метою вербування здійснив вояж по довколишніх таборах для військовополонених. Отримавший поповнення ескадрон був перетворений в батальйон, а згодом – у дивізіон. Наскільки полонені червоноармійці, які оголошували себе козаками, були такими – це вже питання. Німецькі офіцери в такі тонкощі намагалися не вникати. Дав згоду воювати за тисячолітній рейх – і добре. Сам Кононов зізнавався, що крім козаків, що складали 60% особового складу, під його керівництвом були представники всіх національностей, аж до греків і французів.

Частина Кононова використовувалася для охорони комунікацій, знищення оточених частин РСЧА і боротьби з партизанами. Генерал фон Шенкендорф був задоволений «кононовцямі», у своєму щоденнику відзначав їх високу боєготовність і нещадність відносно партизанів і місцевого населення.

Кононов Іван Микитович. Народився в 1906 році в пролетарській сім’ї. У 1922 році вступив в Червону Армію, де почав рости в званні і посадах. У 1922 році закінчив Об’єднану військову школу ім. ВЦИК. У 1930 році полк, в якому в якості командира взводу служив Кононов, взяв участь у придушенні селянського повстання. Учасник фінської кампанії. Вже тоді, за його словами, плекав думку перебігти і вступити в боротьбу з більшовиками, але обставини не склалися. Довелося воювати, проявляючи мужність і відвагу: з «фінської» Кононов повернувся з орденом Червоної Зірки на грудях.
У серпні 1941 року Кононов «згадав», що він син козачого осавула, повішеного більшовиками, що три його брати загинули в боротьбі з радянською владою, і вчорашній член ВКП (б) став переконаним антикомуністом. У вермахті Кононов дослужився до полковника, від Власова отримав генеральські погони. У хаосі відступу 1945 року він «втратив» своїх підлеглих. Єдиний генерал РОА, що урятувався від зустрічі з радянським правосуддям. Оскільки СРСР неодноразово вимагав його видачі, Кононов зник у Австралії. КДБ його довго шукав, і, можливо, знайшов: в 1967 році Кононов загинув в автомобільній катастрофі.

У 1943 році, поступившись тиску генералітету, Гітлер нарешті дав згоду на формування козачої кавалерійської дивізії. Формування проходило в Польщі, у Млаві. Туди стали стікатися козачі полки і поліцейські батальйони, добровольці з окупованих гітлерівцями козачих областей. Всі прибулі частини були розформовані і зведені в нові, за належністю до козачого війська. Командирами полків, начальниками штабів були німці. Всі вищі командні посади також займали німці (222 офіцера, 3827 унтер-офіцера).

Виняток становив підрозділ Кононова. Під загрозою бунту дивізіон зберіг свій склад і був перетворений в полк. Командиром був призначений Кононов, всі офіцери залишилися на своїх посадах.
Дивізія була самою «русифікованої» частиною серед колабораціоністських підрозділів. Молодший офіцерський склад складався з росіян (191 офіцер), команди віддавалися російською мовою. Командиром 1-й Козачої кавалерійської дивізії був призначений генерал-майор фон Паннвіц.

Гельмут фон Паннвіц – німець, виходець із сім’ї професійних військових. У Першу світову війну бився за кайзера на Західному фронті. Учасник Польського походу 1939 року. Брав участь у штурмі Бреста, за що отримав Лицарський хрест. Був прихильником залучення козаків на службу рейху. Ставши козачим генералом, демонстративно носив козацьку форму, усиновив сина полку Бориса Набокова. У січні 1945 року Всеросійським колом був обраний Похідним отаманом. Був виданий англійцями у 1945 році СРСР. Судимий разом з генералами Шкуро, Красновим та ін. У числі інших засуджений до повішення.

Сформована дивізія складалася з 2 бригад (6 полків), артилерійського загону, батальйону зв’язку та допоміжних служб. У дивізії значилися 18555 чоловік. По закінченню формування постало питання: «А що з нею робити далі?» Всупереч неодноразово висловлюваному бажанню рядового складу якнайскоріше потрапити на фронт, гітлерівці до цього не прагнули. Навіть у зразковому підрозділі Кононова мали місце переходи козаків на радянську сторону. Перехід не одинаками, а групами, заздалегідь перебивши німецьких і своїх офіцерів. У серпні 1943 року перейшла до партизанів у повному складі бригада Гіль-Родіонова (2 тис. осіб). Якщо ж повстане козача дивізія – проблем буде куди більше. Уже в перші дні формування німці дізналися буйну вдачу козаків.

У 3-му Кубанському полку один з присланих з вермахту кавалерійських офіцерів, роблячи огляд «своєї» сотні, викликав з ладу козака. Спочатку суворо відчитав його, а потім ударив по обличчю. Ударив по-німецьки, стягнутою з руки рукавичкою. Ображений козак вийняв шашку – і в дивізії одним німецьким офіцером стало менше. Примчавше німецьке начальство вишикувало сотню: Хто це зробив, крок вперед! »Ступила вся сотня. Німці тільки в потилицях почухали. Офіцера «списали» на партизанів.
І ось їх – на Східний фронт ?! У вересні 1943 року дивізію відправили до Югославії воювати з партизанською армією Тіто.

Німецьке командування дуже швидко переконалося, що кавалерійські козацькі частини у боротьбі з партизанами куди більш ефективні, ніж їх моторизовані поліцейські батальйони. Партизанський рух в зонах відповідальності дивізії фон Паннвіца швидко загасав і сходив нанівець. Досягалося це поєднанням грамотно проведених антипартизанських операцій і жорстокістю відносно партизанів і місцевого населення. Серби козаків ненавиділи і боялися.

У серпні 1944 року Гіммлер домігся передачі всіх іноземних військових формувань у відання СС. Вельми ефективну козачу дивізію було вирішено розгорнути у корпус. Так виник 15-й козачий кавалерійський корпус СС. Комплектували корпус на основі вже існуючої дивізії і козачих частин з інших фронтів. Прибули два батальйони з Кракова, батальйон поліції з Варшави, полк із Західного фронту. Був створений Резерв козачих військ, який займався вербуванням добровольців у корпус серед військовополонених і східних робітників (на чолі структури – генерал Шкуро). Найдіяльнішу участь у формуванні корпусу прийняв генерал Краснов. Весь цей час дивізія продовжувала вести бойові дії і в грудні 1944 року увійшла в пряме зіткнення з частинами Червоної Армії. Всупереч побоюванням німців, козаки не розбіглися, билися завзято, запекло.

Наказом від 25.02.1945 року дивізія була офіційно перетворена в XV Козачий кавалерійський корпус СС. На самій дивізії це мало позначилося, практично ніяк. Форма залишилася колишньою, на папахах череп з кістками не з’явився, козаки продовжували носити свої старі петлиці, навіть не змінювалися солдатські книжки. Але корпус організаційно входив у структуру військ «чорного ордена», в частинах з’явилися офіцери зв’язку СС.

Бійцями Гіммлера козаки були недовго. 20 квітня корпус був переданий генералу Власову.
У перших числах травня 1945 Похідний отаман Паннвіц повів свою частину в Австрію. З боєм через гори корпус пішов до Каринтії (Південна Австрія), де 11-12 травня склав зброю перед англійцями. Паннвіц не знав, що прорив цей нічого не вирішував. На ялтинській конференції Великобританія і США підписали угоду з СРСР, за якою зобов’язалися видавати радянських громадян, які опинилися в їх зоні окупації. У червні 1945 року козаки 15-го корпусу були передані радянським представникам.

Покарання козакам радянський суд відміряв згідно тяжкості їх гріхів. Не розстрілювали, але терміни давали «недитячі». Одночасно з СРСР видачі козаків настійно вимагала Югославія. Військовослужбовці корпусу звинувачувалися у численних злочинах проти мирного населення. У разі видачі козаків уряду Тіто доля їх була б куди сумнішою.

Гельмут фон Паннвіц ніколи не був радянським громадянином і тому не підлягав видачі радянським властям. Коли в англійський табір для військовополонених прибули представники СРСР, Паннвіц з’явився до коменданта табору і зажадав, аби його включили до числа репатрійованих. «Я посилав козаків на смерть – і вони йшли. Вони вибрали мене отаманом. Тепер у нас спільна доля ». Можливо, це тільки легенда, і Паннвіца просто забрали разом з іншими. Але живе красива розповідь про «бацьку Паннвіца» у козачих колах.

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *