Статуя етруського воїнаВелика глиняна статуя етруського воїна була більше семи футів висотою і важила понад тисячу фунтів. Вона займала майже всю кімнату, в якій її сотворили італійські скульптори. Фігура була покрита глазур'ю і фарбою, і нарешті настав той момент, коли майстри прибрали ліса. Вони відійшли назад, милуючись своєю роботою, - а потім штовхнули статую так, що вона впала на підлогу і розбилася.

Те, що послідувало далі, було ще більш дивним. Вони почали збирати розколоті фрагменти воєдино. Те, що з цього вийшло - статуя етруського воїна, вся в тріщинах і подряпинах, - було куплено нью-йоркським музеєм "Метрополітен" у 1918 році за величезну на той час суму - 40 000 доларів. І тільки через 40 років дирекція музею дізналася, що статуя була підроблена шахраями.

Зухвалий план був здійснений братами Піо і Альфонсо Ріккарді і трьома з шести їхніх синів.

Етруски були високоцивілізованим народом, який жив на території Італії та в V-III століттях до н. е. був завойований римлянами і приєднаний до їх імперії. Твори мистецтва цього народу знаходять й досі, і вони високо цінуються музеями і приватними колекціонерами.

Ідея фальсифікації належала старшому синові Піо - Ріккардо, статуя була названа Великий Воїн - і вона була не першим шедевром заповзятливої сімейки. Їх кар'єра на терені художніх підробок почалася, коли їх найняв римський агент з продажу творів мистецтва Доменіко Фучіно, спочатку щоб виготовляти фрагменти "етруської" кераміки, а потім і цілі вази. Набравшись досвіду, шахраї зважилися на більш серйозну підробку - виготовлення бронзової колісниці. У 1908 році  в Британський музей надійшла звістка, що на місці поселення етрусків в Орвієто знайдена біга - колісниця, в яку запрягали два коня. Імовірно вона пролежала в землі 2500 років й потребувала реставрації. Цією роботою і зайнялися Ріккарді.

Музей купив колісницю у Фучіно, і вона була офіційно виставлена в 1912 році. У тому ж році Ріккарді переїхали з околиці Риму в Орвієто.

Ріккарді за допомогою скульптора Альфреда Фіораванті скоро знову взялися за роботу, цього разу над статуєю, яку назвали Старий Воїн. Фігура була близько семи футів висотою, на ній був шолом з пером, нагрудник і лати на ногах. Воїн був голий від нагрудника до колін, у нього були відсутні права рука і великий палець на лівій руці. Шахраї так довго сперечалися щодо того, в якому стані повинна знаходитися права рука, що врешті-решт зовсім відмовилися від неї.

Статуя була продана музею "Метрополітен", який також придбав іншу їх підробку - так звану Величезну Голову - фрагмент майже п'яти футів висотою від шиї до краю шолома. Експерти, які пізніше досліджували голову, прийшли до висновку, що вона була частиною фігури, яка  досягала у висоту 23 фути. Обидві роботи оцінили всього лише в кілька сотень доларів.

Наступною підробкою був Великий Воїн, останній "шедевр" компанії. Коли фігура була продана музею "Метрополітен", зграя розпалася.

Музей виставив три твори мистецтва в лютому 1933 року. Багато італійських експертів сумнівалися в їх справжності, але тільки в 1937 році, коли музей надрукував про них буклет, розгорівся скандал.

Навіть після цього знадобилося ще 22 роки, перш ніж музей зробив серйозне розслідування. Після упередженого тестування трьох "шедеврів" з'ясувалося, що всі вони містять марганець-барвник, невідомий за часів етрусків - близько 800 року до н. е.

І все ж музейні авторитети не хотіли визнавати, що їх ошукали. Доказ фальсифікації, якого так не вистачало, було знайдено через рік, коли експерти досліджували справжні етруські твори. Вони виявили, що етруски завжди виготовляли свої глиняні фігури і обпалювали їх цілком, тому залишали в статуях отвори, щоб вентилювати їх під час випалу.

Ріккарді ж виготовляли свої підробки по частинах, без всяких отворів - ця помилка достовірно вказувала на фальсифікацію. Але тільки Альфредо Фіораванті, людина, яка допомагала Ріккарді в їх фальсифікації, поставив крапку в цій справі. 5 січня 1960 року скульптор, якому в той час виповнилося вже 75 років, відправився до американського консула в Римі і підписав зізнання.
І на доказ того, що він говорить правду, дістав з кишені бракуючий палець з лівої руки Старого Воїна - сувенір, який скульптор зберігав понад 40 років.

Поделитесь ссылочкой с друзьями!

Написать комментарий

Ваше имя: