Чорні гусари

 

Перші згадки про прусських "чорних" гусарів  (або гусарів смерті) відносяться до епохи Фрідріха II. При ньому був створений 5-й гусарський полк, на основі 1-го і 3-го гусарських полків. Стиль гусарської уніформи чорного кольору наслідував угорський зразок.

Полк отримав уніформу чорного кольору, з деталями білого і червоного, а знамениту емблему - "мертва голова" (череп зі схрещеними кістками) запозичили у австрійських пандурів, що символізувала готовність до смерті. Пізніше інші підрозділи, які хотіли заявити про свою безприкладну хоробрість, теж копіювали цю емблему.

Незвичайний колір форми і прикраси були вибрані не випадково. Роком раніше, помер батько короля, Фрідріх Вільгельм I, на прізвисько "Король-солдат". Труна якого була накрита чорним оксамитовим покривалом, з вишитими на ньому срібною ниткою черпом  зі схрещеними кістками. Крім того чорний і білий були родовими кольорами династії Гогенцоллернів, до якої належали королі Пруссії.

Так, мабуть у пам'ять про свого батька, із яким у них були не найпростіші відносини, Фрідріх II створив своїх найзнаменитіших кавалеристів, що принесли славу як королю, так і всій Пруссії.

Спогади учасників семирічної війни свідчать про те, що одним своїм виглядом чорні гусари наганяли жах на супротивника. Ось так описує їх барон Іоган Архенгольц, капітан прусської армії: "Чорний їх одяг і мертва голова на ківерах, символ труни, надавали цьому страховищу, з гострою шаблею в руках, вид грізний. Чорні гусари оці були завжди жахом для самих найхоробріших  французьких полків. За чутками, при найменшому опорі гусари оці не давали нікому пардону, і сила цієї думки настільки глибоко вкорінилася, що цілі полки втікали перед малим числом їх; нерідко один чорний гусар, якого вважали за пекельного вихідця, приводив до табору багато полонених ".

Однак варто розуміти, що в ті часи народ був по-простіше і забобонніший.

Нижче наведено невеликий послужний список 5-го гусарського полку:22 травня 1745 року під командуванням полковника Вінтерфельда брав участь у боях з австрійськими військами Надасті. 

4 червня 1745 Хохенфрідберг - Полк у складі загону Вінтерфельда знаходився на правому крилі прусської армії. На початку битви брав участь у розгромі саксонських військ. Потім брав участь у переслідуванні розгромленого противника. 

23 листопада 1745 Хеннерсдорф - Перебуваючи в авангарді прусської армії під командуванням Цитена розгромив австрійський загін у складі 1 гусарського 2-х кірасирських і піхотного полку. Перед Кессельсдорфською  битвою полк у складі корпусу Левальда забезпечував розвідку і охорону. 

30 серпня 1757 Гросс-Егерсдорф - Полк входив до складу авангарду під командуванням принца Голштиньского, а потім на правому фланзі прусської армії проти російської кавалерії генерала Сібільського. 

23 лютого 1758 Stockendrebber - в складі армії принца Фердинанда були отрправлені на захід. Захопили у французької кавалерії при Stockendrebber 300 коней, 8 штандартів. 

23 червня 1758 Крефельд 25 серпня 1758 Цорндорф - Полк перебував на правому прапорі прусської армії під командуванням Шомлера. 23 липня 1759 - Перебуваючи під командуванням генерала Веделя брав участь в атаках у села Palziger. 

1 серпня 1759 Мінден. 21 липня 1762 Буркерсдорф - Полк перебував на правому крилі армії.У часи наполеонівських війн, на основі традицій старого 5-го гусарського полку, були сформовані лейб-гвардійські 1-й та 2-й гусарські полки, символом яких так само була мертва голова. 1-й полк особливо відзначився в "битві народів" під Лейпцигом. Крім цього, ці частини стали особистою охороною кайзерів і дожили до самого розвалу Німецької Імперії.

Останнім почесним шефом 2-го полку був фельдмаршал Август фон Макензен. Унікальна особистість. Встиг повоювати за прусського короля в 1867-1871, німецького імператора в 1914-1918 і трохи за 3-й рейх (номінально був фельдмаршалом вермахту в свої 95 років, але ні в керівництві армії, ні, природно, в боях участі не брав). Варто відзначити, що Гітлер повернув прусські традиції в вермахт. Як відомо, емблемою танкових військ німецької армії, так само були череп зі схрещеними кістками і чорна уніформа.

Поделитесь ссылочкой с друзьями!

Написать комментарий

Ваше имя: